Dentysta - poradnik pacjenta - Stomatologiczny

Dentysta Bytom

Uczenie higieny jamy ustnej od najmłodszych lat

Stomatologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, która budzi największy strach zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów. Chociaż uzębienie u dzieci ulega wymianie to jednak ważne jest przyzwyczajanie dziecka do dobrych n

Dentysta - poradnik pacjenta - Stomatologiczny Dentysta Bytom
awyków takich, jak pamiętanie o myciu zębów, od najmłodszych lat. Jak wskazują badania, profilaktyka wśród dzieci ma bardzo duże znaczenie w ich późniejszej trosce o stan jamy ustnej. Jest to bardzo duże wyzwanie dla stomatologów. Często wobec tego są organizowane spotkania ze stomatologiem, na przykład w przedszkolu czy szkole, które nie tylko pozwalają na oswojenie się dzieci z tym specjalistą, ale także sprawiają, że w atrakcyjny dla dzieci sposób przekazywane są ważne porady odnośnie stanu uzębienia.

Coraz częściej w wielu gabinetach stomatologicznych jest organizowany system umożliwiający zarejestrowanie się pacjentów na wizytę za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu osoby, które pracują w rejestracji w prostszy sposób mogą zapanować nad sporą liczbą wizyt. Co więcej, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie z uwagi na to, że możemy zaplanować wizytę nie tylko w dogodnej dla nas porze i dniu, ale także internetowa rejestracja pozwala na wybranie specjalisty, do którego udamy się na wizytę. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób z nieprzyjemnymi doświadczeniami z różnymi stomatologami. Internetowe narzędzia umożliwiają także z góry zaplanowanie cyklu wizyt lub sprawdzenie dostępności wybranego przez nas terminu.


Jak długo myjesz zęby swoją szczoteczką?

Szczoteczka do zębów to podstawowe nadrzędzie do dbania o higienę jamy ustnej. Jednak większość Polaków zapomina o tym, że powinniśmy ją regularnie wymieniać. Przeciętnie używamy tej samej szczoteczki przez okres ok. 1,5 roku. To zdecydowanie za długo! Ten "gadżet" należy zmieniać co pół roku, lub nawet co trzy miesiące. Przede wszystkim - jeśli czyścimy zęby czymś, co już praktycznie nie ma "włosków", to jak chcemy to zrobić dokładnie? Naprawdę warto zwracać uwagę na takie kwestie, zwłaszcza że to naprawdę nie jest wielki wydatek. Czego nie można powiedzieć o wizycie u stomatologa.


Na szczycie korzenia (apex radicis dentis)

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://stomatologiczny.informacje365.eu/