Zobacz te 5 ciekawostek o tym jak leczyć zęby w prosty sposób - Stomatologiczny

Gabinet dentystyczny Zabrze

Podział na specjalności stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentys

Zobacz te 5 ciekawostek o tym jak leczyć zęby w prosty sposób - Stomatologiczny Gabinet dentystyczny Zabrze
ta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Ceny za zabiegi dentystyczne

Dentysta, który pracuje we własnym gabinecie stomatologicznym świadczący wykonywanie różnych zabiegów dentystycznych, ustala własny cennik, który bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Ceny usług dentystycznych są ustalane na podstawie różnych czynników, między innymi takich, jak jakość wykorzystywanego sprzętu oraz materiałów potrzebnych do leczenia zębów, czy cennik innych gabinetów stomatologicznych. Sama wycena określonego zabiegu jest zazwyczaj orientacyjna, ponieważ końcowy koszt za przeprowadzony zabieg może się nieco różnić, a to z tego względu, że przebieg leczenia jest indywidualnie dobierany do potrzeb pacjenta. Dentysta podczas wyceny danego zabiegu bierze pod uwagę kilka czynników, jak na przykład rodzaj i ilość użytego znieczulenia, ilość zużytych materiałów oraz czas wykonywania samego zabiegu. Ceny poszczególnych zabiegów stomatologicznych różnią się od siebie, ponieważ wymagają użycia innych rodzajów materiałów oraz ukończenia różnych specjalizacji przez lekarza dentystę przeprowadzającego dany zabieg.


Rodzaje wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Sprzęt stomatologiczny

Współcześnie stomatologia korzysta z różnego rodzaju sprzętu, dzięki któremu zabiegi wykonywane w gabinetach dentystycznych są znacznie bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Gabinet stomatologiczny często jest dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a także pomaga w diagnostyce różnych problemów. Przykładowo w stomatologii mikroskopowej używa się mikroskopu do przeprowadzania leczenia kanałowego zębów. Zaś przy metodzie wybielania gabinetowego konieczne jest skorzystanie ze specjalnej lampy utwardzającej nałożony środek wybielający. Przy diagnostyce korzysta się ze sprzętu RTG, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie zauważyć problem. Sprzęt stomatologiczny jest istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać też o tym, że nawet najlepszy sprzęt medyczny nie jest w stanie zastąpić doświadczonego specjalisty, w tym przypadku lekarza dentysty. Dentysta wykonuje wszelkie zabiegi, sprzęt zaś jest jedynie narzędziem wspomagającym.


Zadania profilaktyki stomatologicznej

Stomatologia jest szerokim działem medycyny, który dzieli się na kilka różnych specjalizacji, gdzie jedną z nich jest tak zwana profilaktyka stomatologiczna. Profilaktyka jest istotną częścią medycyny, a przedmiotem jej zainteresowań jest zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Profilaktyka stomatologiczna ma więc głównie na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Lekarz dentysta oferuje różnego rodzaju usługi dotyczące profilaktyki, jak chociażby instruktaże higieny jamy ustnej, wizyty kontrolne czy też profesjonalne higienizacje. Stomatologia estetyczna może również pełnić cele profilaktyczne, chociażby przy takich zabiegach, jak skaling czy piaskowanie. Profilaktyka próchnicy zębów ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powstałe ubytki próchnicze są stałe, gdyż tkanka zęba nie posiada zdolności regeneracyjnych. Wizyty kontrolne u dentysty są istotną częścią profilaktyki stomatologicznej, ponieważ nie zawsze da się całkowicie zapobiec próchnicy, a im szybciej wykryje się dany problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć.


Protetyka stomatologiczna

Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że dzieli się na różne osobne specjalności stomatologiczne. Jedną z ważniejszych specjalności stomatologicznych jest bez wątpienia protetyka. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków w zgryzie, czyli jeśli naturalne uzębienie uległo uszkodzeniu to zadaniem protetyki jest jego odbudowa za pomocą specjalnych metod i materiałów. Protetyka jest dość szerokim działem stomatologii, w której zakres wchodzi implantologia. Dentysta może świadczyć wykonywanie różnych zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej, jak na przykład zakładanie koron, licówek lub protez całkowitych. Sama protetyka, poza celem przywrócenia funkcjonalności układu żucia, posiada również cel estetyczny. Dla wielu pacjentów estetyka odbudowanych zębów ma równie ważne znaczenie, co ich funkcjonalność. Z tego powodu stomatologia estetyczna może pokrywać się z protetyką, ponieważ celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia, a zabiegi z zakresu protetyki często spełniają również ten cel.



© 2019 http://stomatologiczny.informacje365.eu/